wtorek, 20 stycznia 2015

Nadzienie do pączków - nie jeden ma smak

Ciasto na pączki pół biedy, smażenie ich kolejne pół, no i jeszcze zostaje cała bieda na ich nadzianie. Bo i sztuka to niełatwa i wykorzystania jej całe mnóstwo możliwości. Pączki, pączusie, pączunie. Ostatnio natknęłam się na program The Taste, na odcinek dotyczący grzesznych przyjemności kulinarnych. I dla mnie największą grzeszną przyjemnością kulinarną są właśnie pączki. Jadam je raz w roku i później przez cały kolejny rok mam wyrzuty sumienia. A jak już je jem  raz w roku, to lubię nawydziwiać. A najłatwiej nawydziwiać z nadzieniem. Stąd pomysł na post. Zebrać i zorganizować wszystkie nadzienia do pączków. W zbieraniu jestem dobra, w organizacja po stokroć nie najlepsza. Ale może od początku. 








Konfitura, dżem, marmolada


Nadzienie z dżemu i marmolady pamiętam od zarania moich dziejów. Pierwsze pączki jakie jadłam były nadziewane konfiturą i lukrowane grubo. Zazwyczaj była to konfitura różana, ale nie należała to moich ulubionych (o herezjo!). Dlatego całym sercem poszukiwałam pączków z innymi dżemami w środku, no i z ulgą stwierdzam, że z cały powodzeniem sprawdzają się wszelkiego rodzaju dżemy i konfitury. Trzeba tylko uważać, aby przetwór zawierał dużo owoców i był w miarę gęsty. Dżem zawierający dużo galaretki powstałej z soku nie sprawdzi się najlepiej. Moje ulubione to nadzienie z powideł, dżemu truskawkowego lub morelowego.  Nadzianie dżemem wydaje się być najłatwiejszym. Ostudzone pączki nadziewamy od spodu, szprycą, bądź rękawem cukierniczym z ostrą końcówką.Można pokusić się również o nadzianie pączka przed pieczeniem, trzeba tylko pamiętać, aby dobrze zamknąć dżem wewnątrz ciasta.



Bita śmietana

Dobrze ubita kremówka z cukrem pudrem i odrobiną soku cytrynowego. Przekrawamy upieczonego i wystudzonego pączka na pół wzdłuż osi smażenia. Nakładamy rękawem cukierniczym sporą ilość bitej śmietany. Pączki są pyszne, zwłaszcza obsypane cukrem pudrem. Jedyny problem jest taki, że trudno je zjeść bez użycia widelca, po drugie kremówka lubi zimno, a więc warto tak nadziane pączki trzymać w lodówce.


Budyń

Budyń idealnie nadaje się na nadzienie do pączków. Można wykorzystać budyń o dowolnym smaku. Trzeba jednak pamiętać, aby budyń był bardzo gęsty, lejąca konsystencja nie sprzyja nadziewaniu, ani jedzeniu pączków. Dobrze sprawdzi się zarówno budyń domowy, jak i kupny. Należy jednak pamiętać, aby ten kupny przygotowywać z odrobinę mniejszej ilości mleka. Z budyniu można również przygotować krem budyniowy.





Krem

Moim ulubionym kremem do nadziewania pączków jest ten powstały na bazie serka mascarpone. Ale z powodzeniem można wykorzystać kremy na bazie masła (z czekoladą i bakaliami). Kremy na bazie budyniu, sprawdzą się zwłaszcza z odrobiną alkoholu.



Czekolada

Czekolada dobra na wszystko. Dobra też i w pączkach. Zwłaszcza, że czekoladą pączki nadziewać można zarówno przed pieczeniem, jak i po. Kawałek ciasta pączkowego rozpłaszczamy delikatnie na ręce. Na środku układamy czekoladę, następnie zawijamy wszystkie rogi do środka i lepimy zgrabną kuleczkę. W trakcie pieczenia czekolada rozpuści się i będzie aksamitna. Z czasem stężeje, ale jej smak nie zmieni się. Jeżeli wolimy nadziewać pączki po pieczeniu, czekoladę należy rozpuścić z odrobiną masła i śmietanki. Schłodzić do postaci półpłynnej i nadziewać nią pączki za pomocą szprycy. Ważne, aby w momencie  nadziewania nie była zbyt płynna - bo nam wycieknie, ani zbyt gęsta - bo nie przejdzie przez szprycę. Smak czekolady dowolny - biała, mleczna, gorzka, z kawałkami orzechów, owoców lub bakaliowa. Ważne, aby nie była nadziewana. Nadzienie w czekoladzie pod wpływem temperatury lubi zmieniać swoją konsystencję, a jeżeli zawiera chemiczne polepszacze to i smak. Dlatego szczerze odradza użycie czekolady z jakimkolwiek wnętrzem. 


Ser

Małe pączusie z serem to moje ulubione grzeszki. Nadzienie z sera można wykonać z twarogu i żółtek wymieszanego z cukrem oraz bakaliami, i wtedy wkładamy to nadzienie do pączka przed upieczeniem. Lub można utrzeć ser z cukrem pudrem i wanilią i nadziać pączki szprycą po upieczeniu. Oba warianty są wyśmienite. W przygotowaniu serowego nadzienia idealnie sprawdzi się nie tylko polski twaróg, ale również mascarpone czy ricotta. Jeżeli jesteście wielbicielami tych serów, szczerze polecam ich wykorzystanie.



Alkohol

Jeżeli już jesteście dorośli z powodzeniem możecie sobie pozwolić na alkoholowe nadzienie. Po pierwsze możecie zrobić poncz pomarańczowy z wykorzystaniem spirytusu i najzwyczajniej nasączyć pączek po przekrojeniu, a przed nałożeniem kremu. Możecie również przygotować krem z użycie spirytusu, wiśniówki, koniaku lub whisky.



Nie pozostało mi nic innego, jak życzyć wam smacznego :) No i zapytać o wasze ulubione nadzienie do pączków. 


6 komentarzy:

  1. Moja mama zawsze mówi, że prawdziwe pączki mają marmoladę różaną :P Ja lubię również z budyniem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wierzę, że te prawdziwe to te z różą, ja jednak za nimi nie przepada, Stąd chyba u mnie tyle zamienników

      Usuń
  2. Nadziewac pączki można roznosciami, jak widać, świetnie że zebralaś to w jeden post. Przyda się już niedługo. Moje ulubione, to z konfiturą z róży :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Muszę chyba popróbować tej konfitury na nowo i odkryć jej magiczną moc :)

      Usuń