niedziela, 26 lipca 2015

Śniadaniowe jagodzianki

W sumie nie różnią się niczym od zwykłych jagodzianek. Drożdżowe ciasto, cukier i jagody. Śniadaniowe są tylko dlatego, że zaczyn zostawiam na całą noc w lodówce i najlepiej lepi się je rano. Nie lubię też wielkich buł jagodowych, dlatego lepię małe bułeczki na dwa kęsy. Ale żeby nie było lepię ich całą blachę do pieczenia mięsa i już w południe nie ma z czym kawy wypić. Znikają w kilka chwil. Polecam jako relaks rano i smaczne śniadanie. 


Śniadaniowe jagodzianki


Składniki:

750 g mąki
400 ml mleka
2 jajka
100 g masła
50 g drożdży
500 ml jagód
200 g cukru
1/2 szkl cukru pudru
50 ml mleka
2 łyżki masła


Śniadaniowe jagodzianki

Przepis:

- Wieczorem podgrzewamy mleko do temperatury pokojowej. Dokładamy do niego drożdży, połowę mąki oraz cukier. Wyrabiamy zaczyn i wstawiamy do lodówki na całą noc. 

- Rano wyciągamy zaczyn, dosypujemy 200 g mąki i rozbite jajka. Wyrabiamy ciasto. Masło rozpuszczamy i lekko studzimy. Pod koniec wyrabiania dolewamy mleko i wmasowujemy je w ciasto. Uwaga ciasto będzie bardzo miękkie i może lekko kleić się do rąk. Radą na to jest posypywanie rąk mąką w trakcie lepienia bułeczek. Dobrze, żeby ciasto było lekkie - szybciej wyrośnie i będzie delikatniejsze.

- Jagody dokładnie myjemy i osuszamy. Z ciasta odrywamy kawałek wielkości piłeczki golfowej. Rozpłaszczamy ją lekko na ręku. Na środek nakładamy jagody i zawijamy do środka. Zgrabnie i delikatnie formujemy bułeczkę, trzeba uważać, aby jagody nie przedziurawiły ciasta, ani aby ich nie zgnieść. 

- Zalepioną stroną układamy na natłuszczonej i wysypanej mąką blaszce. Układamy dosyć blisko siebie, ale tak, aby się nie stykały. Jagodzianki i tak urosną i będą się łączyć. 

- Kiedy skończymy je lepić ustawiamy piekarnik na 180 C i czekamy aż się nagrzeje. Nie robimy tego wcześniej, bo dobrze, aby jagodzianki lekko podrosły zanim włożymy je do piekarnika. 

- Przed samym włożeniem smarujemy wierzch mieszanką mleka i rozpuszczonego masła. Jeżeli nie lubimy lukru można posypać jagodzianki kruszonką. 

- Z cukru pudru i 2 łyżek gorącej wody robimy lukier i polewamy jagodzianki zaraz po wyjęciu z piekarnika. 

Smacznego :)

Śniadaniowe jagodzianki

2 komentarze: