poniedziałek, 24 listopada 2014

Domowa przyprawa do pierników / domowa przyprawa korzenna

Czy wszystko, co domowe jest lepsze? Niekoniecznie, ale na wszystko co domowe mamy wpływ. Świadomość tego, co znajduje się w moim jedzeniu jest dla mnie bardzo ważna, dlatego lubię sama przygotować danie od podstaw, nie korzystając z półproduktów. Tylko wtedy wiem, ile, a przede wszystkim czego dodałam do ciasta, czy potrawki. Nic więc dziwnego w tym, że pierwszymi rzeczami jakie przygotowuję przed Świętami Bożego Narodzenia są domowa skórka pomarańczowa, domowa masa makowa oraz domowa przyprawa do pierników. Przygotowanie tej ostatniej to proces energochłonny, jeżeli zdecydujemy się na ucieranie w moździerzu, energoobojętny, jeżeli użyjemy elektrycznego młynka. Własnoręcznie przygotowana przyprawa daję dużą satysfakcję, ale i spore pole manewru. Nie może w niej zabraknąć cynamonu, ziela angielskiego, kardamonu, gałki muszkatołowej, goździków i anyżu, ale możemy ją również wzbogacić o suszone chilli bądź rozmaryn. Jeżeli nie przepadamy za którąś z przypraw możemy dodać jej znacznie mniej. Dla łasuchów można dodać cukier brązowy, dla dbających o linię z niego zrezygnować. Wiele możliwości i tylko jedna słuszna decyzja - robimy sami przyprawę do piernika! Satysfakcja gwarantowana - zwrotów nie będzie. 

Domowa przyprawa do pierników


2 laski cynamonu
1 łyżeczka goździków
1 łyżeczka ziela angielskiego
1 łyżeczka kardamonu
2 gwiazdki anyżu
1 łyżeczka świeżo startej gałki muszkatołowej
1 suszone chilli
1 łyżeczka brązowego cukru

- Wszystkie przyprawy wsypujemy do moździerza lub młynka elektrycznego. Należy pamiętać o pokruszeniu koszy cynamonu przed przystąpieniem do pracy. 
- Uciekamy lub mielimy do uzyskania proszku. Jeżeli pozostaną nam większe kawałki cynamonu, anyżu czy skórki kardamonu, przesiejmy je przez sitko. 

Przyprawa sprawdzi się nie tylko przy wypiekach, ale również jako dodatek do kawy, gorącej czekolady czy grzanego wina:)

Smacznego:)


Domowa przyprawa do pierników

Domowa przyprawa do pierników

Domowa przyprawa do pierników

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz